en-Jak se počítá plocha bytů v Bulharsku?

24/08/2022
Při koupi bytu v Bulharsku byste si měli uvědomit jeden zajímavý bod související s výpočtem plochy. Mnoho cizích občanů, kteří čelí podobné situaci, okamžitě začne obviňovat bezohledné prodejce a zprostředkovatele z klamání.
Pokud byl tedy kupovaný byt deklarován o rozloze 100 m2, ve skutečnosti to může být 90 m2. V Bulharsku existuje mírně odlišný systém kvadraturních výpočtů, který se liší od systému přijatého v jiných zemích.

Základní pojmy, které potřebujete znát

V Bulharsku se celková plocha nemovitosti skládá ze dvou částí: čisté plochy (vnější obvod) a ideální společné části. Bulhaři totiž do celkové plochy započítávají podíl na společném majetku domu.
Takový koncept jako vnější obvod bytu (bytu) je seznam vnitřních stěn, technických prostor, stejně jako balkon nebo terasa. V jiných zemích je to přesně plocha, za kterou kupující platí a ve skutečnosti dostává při vstupu do kupovaného bydlení.

Mezi společné části patří verandy, schodiště, fasáda. Navíc sem patří chodby. Jejich plocha je rozdělena úměrně k počtu pokojů. Na jeden byt připadá zpravidla dalších 12-25 % jeho plochy.

Jak se počítá plocha v Bulharsku

V první řadě je třeba poznamenat, že tloušťka vnitřních příček se započítává do obytné části. Protože s tím například některé země neuvažují, ukazuje se, že zařazením přepážek se deklarovaná plocha zmenšuje.
Pokud tedy inzerát uvádí, že se prodává byt o velikosti 80 m2, pak je situace následující. Společné nebo ideální části byly proporcionálně rozděleny na byty a ukázalo se, že na jeden připadá 15 % navrch (80 * 15 % = 12 m2). To zahrnovalo schodiště, chodby a balkony.
Při vstupu do vašeho nového bulharského bytu ve skutečnosti vidíme, že jeho plocha není 80 m2, ale 68 m2. To znamená, že od celkové plochy odečteme 12 čtverců, které jsou pro nás "nepotřebné", a získáme skutečnou hodnotu.
Nenadávejte, neobviňujte někoho z podvádění atd. Takový výpočet je platný v celé republice a je zavedený již dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že jiné země to neznají, ale jsou zvyklé pojmenovávat skutečné parametry, může taková situace samozřejmě vyvolat bouři nevole.
Hlavní věcí při uzavírání předběžné a následně konečné smlouvy o koupi bytu je uvedení všech ploch samostatně. To umožní kupujícímu jasně pochopit, za co by měl platit peníze.
Také by nebylo zbytečné objasňovat, kolik bytů je v budově a jaká je celková plocha ideálních částí. Pomocí těchto údajů můžete sami vypočítat procento, které se přidá k celkové ploše, abyste mohli znovu zkontrolovat správnost údajů uvedených ve smlouvě.